Bilance očima Zdeňka Konopáska

Zdeněk Konopásek

vloženo: 20. 2. 2024 11:47:12

Uběhl zhruba rok od posledních voleb do obecních zastupitelstev. Je to příležitost ohlédnout se a zhodnotit naši práci v zastupitelstvu. Co se z naší iniciativy či s naším přičiněním povedlo? Co méně? Co vůbec?

+ + +

Za Sousedy z Třebaně skládáme účty z prvního roku našeho působení v zastupitelstvu. Rozhodli jsme se tak učinit ve dvou samostatných textech. Tento, o něco delší a formulovaný z hlediska našeho volebního programu, sepsal Zdeněk K. Druhý, kratší a úsečný, sepsala ze svého hlediska Blanka H. Pěkné čtení a budeme rádi za reakce.

Blanka Hovorková a Zdeněk Konopásek

+ + +

Náš volební program z 10. srpna 2022 měl čtyři kapitoly. V té první – nazvané Obec otevřená svým občanům – jsme psali, že bychom rádi rozšířili prostor pro účast obyvatel na obecní správě. O to se snažíme systematicky a od samého počátku. Především jsme připravili a prosadili vznik tzv. výborů zastupitelstva. To jsou orgány, ve kterých působí dobrovolníci, typicky z řad občanů obce, a které mají na starosti určité tematické okruhy. Zřízen byl zatím výbor stavební a výbor pro životní prostředí. Tyto výbory mají především poradní a iniciační funkci: zasedají v nich odborníci a svými stanovisky a podněty přispívají k tomu, aby se zastupitelé v technicky i jinak složitých otázkách rozhodovali na základě kvalitních podkladů [viz zde] Už teď, po pár měsících, se ukazuje zásadní přínos těchto orgánů např. při projednávání chystaného územního plánu, při debatách o řešení centra obce nebo při zadávání zakázek. Oběma výborům předsedá Blanka Hovorková, a působí tak jako hlavní spojka mezi výbory a zastupiteli. [Podrobněji k práci výborů viz Blančina bilance]

Zasazujeme se o takové změny v organizaci a průběhu veřejných zasedání zastupitelstva, které mají usnadnit účast obyvatel na správě a řízení obce. Upozornili jsme (Zdeněk Konopásek) na protiprávní paragraf dosavadního jednacího řádu zastupitelstva, který omezoval možnost přítomných občanů zapojovat se do diskuse, a iniciovali jsme vypracování nových pravidel, vstřícnějších vůči občanům. Navrhli a prosadili jsme online vysílání veřejných zasedání; dbáme na to, aby zápisy ze zasedání zachycovaly stručnou věcnou podstatu proběhlých diskusí. Snažili jsme se prosadit, aby jako přílohy úsečných zápisů byly na obecním webu zveřejňovány audiozáznamy ze zasedání. To se nám nepodařilo, a tak tyto nahrávky, jak to jen jde, zveřejňujeme alespoň sami, zde, na webových stránkách Sousedů z Třebaně (sekce Novinky). Byť se situace zlepšuje, ideální zatím není zvaní na veřejná zasedání. Velmi bychom např. uvítali, kdyby součástí pozvánek bylo upozornění na nejdůležitější body programu; a z obecního rozhlasu by mělo pokaždé zaznít také to, že zasedání jsou vysílaná online.

Tlačíme na to, aby komunikace OÚ probíhala co možná vícero kanály: i díky tomu mají zájemci možnost dostávat zprávy z OÚ e-mailem, příp. esemeskami. Navrhli jsme online sběr námětů a připomínek od občanů – tato otázka se nyní řeší v rámci komplexního předělání webových stránek obce. K obecním webovým stránkám jsme měli řadu podnětů, opřených o vlastní analýzu webových stránek sousedních obcí (Zdeněk Konopásek). Je třeba ale říci, že mnohé nedostatky nevyplývají ani tak z toho, jak jsou stávající webové stránky naprogramovány, ale z toho, jak daných možností ne/využívá OÚ. Podpořili jsme zavedení obecní přílohy v Našich novinách, oceňujeme snahu obce komunikovat prostřednictvím Facebooku. O vybraných případech obecní politiky se snažíme referovat také na tomto webu. Ten se nedávno podařilo předělat tak, aby ho šlo snadno číst i na mobilních zařízeních, a zároveň přibyla možnost jednotlivé příspěvky komentovat [viz zde].

Obecně ovšem platí, že přes veškerou tuto snahu zůstává účast občanů na obecní politice velmi, velmi nízká. Facebookové přenosy sice počty účastníků veřejných zasedání o něco malinko zvedají, avšak jde pouze o pasivní, neplnohodnotnou účast.

Naši zastupitelé i podporovatelé byli aktivní v zajišťování pomoci a podpory pro uprchlíky z Ukrajiny. Pomáhali nejen při zařizování nouzového ubytování ve společenském domě, ale také při hledání bydlení trvalejšího.

+ + +

Kapitola dvě našeho Programu, Obec otevřená obnově a rozvoji, kladla důraz na to, aby se Zadní Třebaň stávala obcí, „kterou je možné se těšit a chlubit“. V rámci tohoto cíle jsme se snažili prosazovat dva obecné principy. Za prvé, nejnižší cena by nemělo být to jediné, co rozhoduje o přijetí zakázky; je třeba hledět také na to, aby výsledek vypadal a fungoval dobře. Za druhé, vždycky je třeba přihlížet i k širším souvislostem a celkům – především proto, abychom si nezvykali na život v okatě „záplatovaném světě“.

První příležitost k novému přístupu se objevila hned zkraje volebního období. Škola potřebovala nová vrata a vrátka, s hlídaným přístupem. Upozornili jsme, že jde o prvek, který je součástí veřejného prostoru, a prosadili jsme, aby se při hodnocení nabídek braly do úvahy také estetické kvality. Zároveň jsme navrhli, aby se v souvislosti s výměnou vrat zadala také výměna navazujícího plotu, který byl v dost špatném stavu. Vrata a plot totiž tvoří jeden celek. Má smysl, aby byla udělaná jednotným stylem. Na to kolegové zastupitelé v tomto případě přistoupili (byť je realizace pozdržená probíhajícími pracemi v areálu školy). Ne vždy to ale šlo snadno. O něco později jsme například podobně připomínkovali dopracování projektu na úpravu chodníků v centru. Šlo nám o to, aby se k pracím v centrum obce přistupovalo koncepčně a s nějakým zřetelem k estetické stránce věci. Pohořeli jsme. Převážila nepochopitelná snaha uzavřít smlouvu s projekční kanceláří co nejdříve, bez diskuse v zastupitelstvu a upřesnění představ či požadavků obce. Zvítězilo pojetí napřed smlouva, pak teprve upřesnění zakázky [viz zde]. K našim návrhům volajícím po koncepčnějším řešení se nicméně připojily i tehdy právě vznikající poradní výbory, díky čemuž nakonec kolegové zastupitelé souhlasili, zatím na velmi obecné úrovni, že by se k problematice centra obce nechala zpracovat tzv. územní studie – odborný a s veřejností konsultovaný návrh celkového řešení, ke kterému by pak jednotlivé dílčí opravy a úpravy měly přihlížet.

Začalo se z naší iniciativy (Jitka Nováková) řešit místo pro odkládání kol na železničním nádraží. Jitka také připravila seznam obecních pozemků pro náhradní výsadbu stromů. Aktivně se podílíme na udržování a obnově společenského domu (nákup sportovních potřeb, vyklízení nevyužívaných prostor), o jehož celkové rekonstrukci se začíná uvažovat.

Naléhavá situace nastala kolem základní a mateřské školy. Je zde především problém s kapacitou a s nedostatečným prostorovým řešením. Tento problém se začal diskutovat a řešit na poslední chvíli, ačkoli na něj vedení školy upozorňovalo už delší dobu. Podpořili jsme a podporujeme veškerá rozumná opatření, která v poslední době obec podniká (přístavba, rekonstrukce šatny). Ohradili jsme se ale proti ukvapeným, časově nerealistickým a nedostatečně podloženým záměrům, které se v debatách objevily. Eva Kalvodová, naše spolu-kandidátka za sdružení Sousedé z Třebaně v posledních obecních volbách, pro potřeby obce obratem vypracovala odbornou podkladovou studii „Obyvatelstvo Zadní Třebaně… a jeho vliv na obsazenost školy a školky v ZT“, kterou lze argumentačně využívat v projektech a žádostech o dotace. Následně byla spoluautorkou podobné, ale šířeji založené studie zpracované pro projekt tzv. svazkové školy, kterou by mohly využívat děti z Karlštejna, Srbska, Hlásné a Zadní Třebaně.

Záležitosti kolem školy a školky bereme jako příklad toho, že některé věci nejdou řešit ze dne na den, dokonce ani z roku na rok, ale je třeba o nich uvažovat v delších časových úsecích a připravovat je v dostatečném předstihu. I z toho důvodu jsme hned zkraje volebního období navrhovali kolegům zastupitelům, abychom společně vypracovali nějaký strategický plán, „vizi“, tedy jakýsi program celého zastupitelstva na další 4 roky (s vyhlídkou i dál). Původně souhlasili. Chtěli jsme postupovat tak, že začneme jakousi inventurou všeho možného, co nás napadá (aniž bychom hned řešili, co je pro koho přijatelné); pak jsme chtěli v diskusích tento seznam doplňovat a proškrtávat, zvažovat varianty a především specifikovat – vyjednat, co je pro nás všechny zvlášť naléhavé a co je spíš podružné, co je třeba udělat v nejbližších dvou letech a co snese odklad na později. Výsledkem měl být uspořádaný přehled toho, čemu se chceme věnovat a kdy asi. Tento seznam jsme chtěli předložit občanům k vyjádření, prodiskutovat na veřejné schůzi a v konečné podobě pak zveřejnit na webových stránkách obce… Skončili jsme ovšem hned po prvním kroku. Kolegové zastupitelé další debaty odmítli. Vyjádřili se, že hala-bala nahromaděné náměty bez bližšího určení stačí. Jakákoli další specifikace by nás prý uváděla do nebezpečné situace – naši voliči by pak po nás mohli chtít skládat účty. Bohužel tak spolu s odpovědností za plnění plánované činnosti odmítli i jakékoli dlouhodobější strategické uvažování o rozvoji obce.

Upozornili jsme na to, že vypršela platnost stávajícího územního plánu obce a iniciovali debatu o něm. Územní plán (ÚP) je v některých ohledech – právě i s ohledem na strategické plánování, ale také s ohledem na konkrétní výstavbu v obci – zcela klíčový dokument. Proto ho lze mimo jiné najít na předních místech webových stránek většiny obcí. V Zadní Třebani tomu tak není. Nový ÚP je sice zadán, ale zpracovává se s velkým zpožděním, donedávna docela potichu, bez pořádné veřejné diskuse. To se nám podařilo změnit. Proběhla informativní schůzka se zpracovatelem, pracovní verzi územního plánu projednaly oba výbory a zpracovaly připomínky. Jitka Nováková navrhla zažádat o dotaci na zpracování ÚP v doporučené podobě (kterou předpokládají plány na digitalizaci těchto dokumentů) a žádost také připravila, takže byla (opět na poslední chvíli) podána.

+ + +

Kapitola 3 našeho programu se jmenuje Obec otevřená krajině a sousedům. Slíbili jsme v ní, že se chceme věnovat zlepšení průchodnosti krajiny a tomu, aby se po obci a jejím okolí šlo snadno, bezpečně a s potěšením pohybovat pěšky nebo na kole. Právě na tyto věci jsme mj. upozorňovali při projednávání nového územního plánu. Ten totiž neřeší jenom to, kde a za jakých podmínek lze stavět, ale také návaznosti zastavěného území na okolní krajinu, její estetické a „rekreační“ hodnoty nebo pohyb po obci a okolí. Prosazovali jsme tedy, aby ÚP počítal se záměrem vybudovat pěší stezky pro pěší, které by propojovaly Zadní Třebaň s Řevnicemi. Upozornili jsme již dříve také na to, že by bylo vhodné pohlídat, aby plánovaná cyklostezka podél tratě mezi těmito dvěma obcemi počítala s tím, že půjde o cyklostezku kombinovanou, tedy použitelnou i pro pěší [viz zde]; do té doby o tom nikdo takto nemluvil. Obecně máme za to, že čím víc variant této naléhavě potřebné komunikace se bude souběžně realizovat, tím lépe – tj. podél silnice, spolu s cyklostezkou i horem (přes Vrážku).

+ + +

Poslední kapitola našeho volebního programu přichází s vizí Obce otevřené iniciativám. Chceme přispívat k tomu, aby obec podporovala komunitní akce a volnočasové aktivity občanů. Snažíme se s ostatními zastupiteli diskutovat možnosti bohatšího využití areálu radnice a Společenského domu. Opakovaně, avšak zatím bez valného výsledku, upozorňujeme na to, že by bylo vhodné vybudovat nějaké „komunitní centrum“, tedy prostory, které by mohly využívat pro svou činnost místní spolky i neformální skupiny.

Dále jsme požadovali, aby rozdělování obecních peněz na podporu kulturní, sportovní a jiné volnočasové činnosti obyvatel dostalo nějaký řád a aby bylo snadno veřejně kontrolovatelné. Dosud se totiž o konkrétní dotaci rozhoduje zcela od hoc, jednotlivě a odděleně od ostatních žádostí o podporu, tedy bez ohledu na celkové proporce, možnosti a zájmy obce. Máme za to, že obec by měla vyjádřit svou ochotu určité činnosti podporovat. A měla by také vyjasnit jednoduché podmínky, za kterých to bude dělat. Blanka Hovorková nedávno po předběžné dohodě připravila návrh takových pravidel, avšak kolegové zastupitelé se jím nakonec odmítli vůbec zabývat.

Máme pocit, že v obou případech (tj. komunitní centrum a transparentnější rozdělování dotací) narážíme na to, že v obci se berou dosavadní formy podpory určitých iniciativ za samozřejmou věc. Naše návrhy jsou vnímány jako „šťourání“ do zavedených pořádků. Což svým způsobem jsou. Jde nám o to, aby se vytvořily podmínky také pro případné další, nové iniciativy. To by ostatně odpovídalo mimo jiné tomu, že v naší obci roste počet obyvatel a dochází ke generační obměně. Často je nám v této souvislosti podsouváno, že si chceme vymoci podporu pro svou vlastní činnost. V takových okamžicích se pro kolegy zastupitele stáváme představiteli sdružení Salto, kteří prostě lobují sami za sebe. To je samozřejmě nesmysl. Především proto, že Sousedé z Třebaně se s členskou základnou sdružení Salto překrývají jen z malé části. A pak také proto, že u našich návrhů si dáváme záležet na tom, abychom takovému výkladu předešli: jasně nejde o návrhy, aby obec podpořila či nepodpořila někoho konkrétního, ale o snahu učinit obecní podporu přehlednější a vstřícnější vůči co nejširšímu okruhu zájemců.

+ + +

Zvláštní kapitolu tvoří otázky a problémy, které dost dobře nemohly být obsaženy v našem volebním programu, ale přesto do nějaké celkové bilance naší zastupitelské práce patří. Týkají se práce zastupitelstva.

Práce v zastupitelstvu je pořád dost nepříjemný boj. Celou dobu. Hned na začátku se nám nepodařilo prosadit, abychom jako opozice měli na radnici fungující místostarostku [viz zde]. Kolegové zastupitelé tvrdí, že řeči o nějaké „opozici“, která se vymezuje proti vládnoucí „koalici“, jsou na malé obci nesmyslné. Prakticky je ale i pro ně „frontové rozdělení“ jasné a pevné. Paní starostka nás veřejně líčí jako ty, kterým se „nic nelíbí a všechno kritizují“. To navzdory tomu, že ve většině hlasování zvedáme ruku s ostatními a často přicházíme jenom s dílčími vstřícnými návrhy na doladění navrhovaných řešení. Nezřídka to vypadá, že naše návrhy jsou odmítány (a občas nahrazovány jinými) hlavně proto, že s nimi přicházíme my.

Ruku v ruce s tím jde, že práce zastupitelstva není dobře organizována. Mnohokrát jsem poukazovali na to, že kdyby byly porady a veřejná zasedání lépe připravovány, dosahovali bychom dohody snáze a rychleji. Porady nikdo pořádně neorganizuje, jejich program často není předem známý. Starostka si na nich typicky řekne svoje a k dalšímu už se nevyjadřuje. Někdy to vypadá, že ani neposlouchá.  Prosazuje pravidlo „kdo něco chce, ať si to sám zařídí“. Podklady k projednávaným bodům dostávají zastupitelé pozdě nebo vůbec ne; pokud ano, málokdy jsou dobře zpracované. Nezřídka jsou dohodnutá pravidla společné práce obcházena. Jiná donedávna chyběla: třeba uvádět v jednotlivých usneseních, ze kterých plynou nějaké další kroky, kdo (jmenovitě) má co do kdy udělat – jinak totiž nejde ani pořádně kontrolovat, zda jsou přijímaná usnesení naplňována (toto pravidlo jsme v uplynulém roce prosadili až my).

Chápeme, že napjaté vztahy nedělají navenek dobrý obraz práce zastupitelstva. Netěší nás, že to tak je. Koho zajímá, co všechno za tím je, nechť si projde zdejší občasné zprávy k jednotlivým sporným bodům obecní politiky. Je v nich to, za čím si naprosto stojíme a co můžeme říci nahlas a veřejně. Vedle toho se uplatňuje celá řada drobných dílčích okolností a situací ze zastupitelské praxe, které dojem krajní nevstřícnosti ostatních kolegů vůči nám posilují - ty si necháváme pro sebe. Občas se samozřejmě stane, že se v rámci sporů situace vyhrotí zbytečně moc také z naší strany. Snažíme se o spolupráci, jak to jen jde; avšak ojedinělé chyby, kterých zpětně někdy litujeme, se prostě v takových napjatých poměrech stanou. Je třeba si nicméně uvědomit, že mnohé z toho, co se nám za víc jak rok zastupitelské práce povedlo, by bez všech těch nepříjemných konfrontací a tlaků prostě nebylo. Téměř každá drobnost nás staví do nějakého střetu. „Bojová situace“ tedy není jen překážkou větších úspěchů, ale také výsledkem toho, že vůbec nějaké úspěchy byly dosaženy.

Na druhou stranu ovšem platí, že bez nějakých kompromisů a vstřícností z druhé strany bychom neprosadili vůbec nic. Z hlediska volební matematiky jsme tři proti šesti. Vlastně na první pohled úplně beznadějná pozice. Že se nám i tak leccos povedlo, vyplývá z toho, že tyto jednoduché počty se tu a tam daří tak či onak vychýlit. Není to snadné, ale občas to vyjde.

P.S.: Možná jste v poslední době dostali výzvu k uhrazení poplatků za komunální odpad a psy. Letos poprvé s vytištěným QR kódem pro rychlé zaplacení z mobilu. Naše iniciativa.

                                                                               V únoru 2024 sepsal Zdeněk Konopásek


Diskuze


Vložit příspěvek:

Vyplnění jména či přezdívky je povinné. Email je nepovinný a bude sloužit pro případou komunikaci - vyplňte pokud chcete, abychom se vám případně ozvali. Email se nebude na webu nikde zobrazovat, ani nebude použit k jiným účelům.

(max. 1600 znaků s mezerami)

Sousedé z Třebaně

Sdružení kandidátů pro obecní volby 2022 v Zadní Třebani

Milí sousedé, děkujeme všem, kteří nás v komunálních volbách podpořili! Bylo vás hodně. Hned tři naši kandidáti uspěli a budou zasedat v obecním zastupitelstvu. Vynasnažíme se, abychom vaši důvěru nezklamali. Velmi si jí ceníme.

Kontakt

E-mail: info@sousedeztrebane.cz

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085069451159

Pokud pro nás máte nějaký podnět a nebo nás jenom chcete podpořit, napište nám. Ozveme se zpět. Můžete se také na těchto stránkách zapojit do veřejně přístupných diskusí.



Soukromí

Na našich stránkách nepoužíváme žádná cookies. Takže vás nemůžeme identifikovat a sbírat o vás údaje na základě identifikátorů uložených ve vašem prohlížeči. Sbíráme však základní statistiky o přístupech návštěvníků zjistitelné jen zobrazním této stránky nástrojem Microsoft Clarity.